Vieta, kur rezultato nebūtų be atidumo, kruopštumo ir jautrumo

Be kategorijos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Ligoninės laboratorija – ypatinga vieta: darbas čia vyksta pagal griežtą protokolą ir labai kruopščiai. Juk net mažiausias netikslumas gali iškreipti tyrimų rezultatus, nuo kurių priklauso paciento diagnozė, būsimas gydymas ir pasveikimo galimybės. Vaikų ligoninės laboratorija nuo kitų ligoninių laboratorijų skiriasi tuo, kad instrumentai, kaip ir pacientai, čia yra mažesni, o atidumo jiems reikia dar daugiau. Apie laboratorijos kasdienybę papasakoti sutiko Vaikų ligoninės Laboratorinės diagnostikos skyriaus vedėja dr. (HP) Audronė Eidukaitė ir laboratorinės medicinos gydytoja Jūratė Kirslienė.

Vaikų ligoninės Laboratorinės diagnostikos skyrius susideda iš trijų laboratorijų: biochemijos, mikrobiologijos bei hematologijos ir bendrosios citologijos. Bendrai šiose laboratorijose dirba daugiau nei 50 žmonių, atliekama virš 200 skirtingų tyrimų. Didelė dalis jų – specialiai pritaikyti naujagimių, kūdikių ir vaikų ligų diagnostikai. Vaikų ligoninės laboratorija – vienintelė Vilniuje, teikianti mokamas laboratorines paslaugas net ir sekmadieniais bei švenčių dienomis.

„Esame unikalūs tuo, kad mūsų pacientai – vaikai. Net ir norėdami padaryti patį įprasčiausią kraujo tyrimą, turime kiekviename žingsnyje pasitelkti profesionalumą. Biomedicinos technologės, laborantės, lankančios vaikus palatose, turi pasitelkti psichologijos žinias, nuraminti ne tik vaikus, bet ir jų tėvelius. Norėdami vaikams sukelti kuo mažiaus skausmo ir streso, tyrimams dažnai imame kapiliarinį kraują iš pirštuko – tam, kad jį surinkti ir ištirti, reikia  išskirtinio profesionalumo ir įgūdžių. Net ir mūsų turima įranga ar darbo priemonės skiriasi nuo kitų ligoninių – pavyzdžiui, kraujo ėmimo procedūrai naudojami specialiai vaikams pritaikyti saugūs lancetai“, – pasakoja skyriaus vedėja dr. A. Eidukaitė.

Kokybę lemia atidumas

Nors Vaikų ligoninės laboratorija kol kas nėra akredituota, joje dirbama pagal akredituotos laboratorijos reikalavimus. „Mūsų vizija ir pagrindinis siekis: būti geriausia laboratorinės medicinos paslaugas vaikams teikiančia tarnyba Lietuvoje ir gauti tarptautinę akreditaciją, leisiančią dar aktyviau nei iki šiol dalyvauti biomedicininiuose tyrimuose. Šiuo metu siekiame, kad kiekvienas laboratorijos darbuotojas – nuo valytojo iki skyriaus vedėjo – turėtų aiškias funkcijas ir jas nuosekliai vykdytų. Džiugu, kad per pastaruosius metus smarkiai pasitempėme, laboratorijos išorės kokybės vertinimo rezultatai patikimi, darbuotojų kompetencija, laboratorinė įranga, reagentai, kitos darbo priemonės, aplinkos sąlygos atitinka akredituotoms laboratorijoms keliamus reikalavimus“, – vardija dr. A. Eidukaitė.

Laboratorijos darbuotojams taip pat svarbus nuolatinis tobulėjimas. „Mikrobiologija domiuosi jau daugiau nei 20 metų, tiek pat ir dirbu šioje srityje. Tai, koks šis mokslas buvo prieš 20 metų ir dabar, yra nepalyginami dalykai. Todėl vienas iš pagrindinių dalykų, norint neatsilikti nuo pasaulinių tendencijų – nuolat patiems domėtis ir tobulėti savo srityje“, – įsitikinusi J. Kirslienė. Pernai laboratorijos darbuotojai tobulinosi trijuose tarptautiniuose mokymuose, šešiolikoje nacionalinių  renginių bei dešimtyje kvalifikacijos tobulinimo kursų, darbuotojų patogumui organizuotų čia pat, skyriuje.

Planuose – ir Motinos pieno bankas

Vaikų ligoninės laboratorija turi kuo didžiuotis: čia pirmąkart Lietuvoje nustatytos laboratorinių tyrimų kritinės ribos, mikrobiologijos laboratorija jau trejus metus – nuo 2013–ųjų – atlieka sudėtingą ir brangų Helicobacter pylori (H.pylori) tyrimą, kuriuo nustatomas atsparumas minėtai bakterijai ir tuomet galima parinkti tinkamą antibiotiką, kuris būtų veiksmingas konkrečiam pacientui.  „Vienas iš didžiųjų iššūkių Lietuvoje ir visame pasaulyje – didėjantis atsparumas antibiotikams. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie Lietuvos atsparumo antibiotikams žemėlapio kūrimo ir kitų tyrimų, padedančių parinkti tinkamus ir veiksmingus vaistus kiekvienam pacientui“, – sako J. Kirslienė.

Kitas svarbus neseniai Vaikų ligoninės laboratorijos specialistų atliktas darbas – pneumokoko nešiojimo nosiaryklėje tyrimas. Ištyrus Lietuvos vaikus iki 6 metų paaiškėjo tam tikri pneumokoko serotipai, kuriais remiantis vakcina nuo pneumokoko pateko tarp būtinųjų skiepų ir yra nemokama.

Šiuo metu rengiami pamatai dar vienai Vaikų ligoninės iniciatyvai – Motinos pieno bankui, kuris išspręstų mamų, kurios dėl tam tikrų priežasčių neturi pieno, problemą ir mažyliams, visų pirma – ligoniukams, suteiktų galimybę pirmaisiais mėnesiais gauti tokio svarbaus motinos pieno.

Trumpas atokvėpis – irgi svarbus

Kiekvieną rytą laboratorijų darbuotojai susitinka trumpam penkių minučių susirinkimui – tai, anot skyriaus vedėjos, yra geriausias būdas pasidalinti naujienomis, išspręsti kilusius klausimus, užbėgti problemoms už akių. Tačiau ne mažiau svarbios nei profesinis pasitarimas ir pareigybių laikymasis yra kolektyvą suvienijančios veiklos. Pavyzdžiui, iniciatyva „Pyragų diena“, kai pyragais ne tik vaišinamasi, bet ir prisidedama prie akcijos, remiančios vaikų gerovę. O kartais pakanka trumpos kavos pertraukėlės, kad mintys susidėliotų į vietas ir vėl būtų galima kibti į darbus.

 

Santaros žinios

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys