Vėžio genomo diagnostika skinasi kelią klinikinėje praktikoje

VU Santariškių klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Vėžio genomikos plėtra lėmė didžiulį poslinkį kasdienėje individualizuotos navikų diagnostikos praktikoje. Šiandien pacientams gali būti paskirtas individualiai pritaikytas gydymas, atsižvelgiant į genetines jų naviko savybes, kurios nustatomos paėmus vieną kraujo ar naviko mėginį, skelbia Siemens Healthineers.

Tikslioji medicina leidžia tikėtis, kad bus galima atlikti išsamius, genomu pagrįstus naviko tyrimus, kurių rezultatai suteiks galimybę pasirinkti gydymą, pritaikytą pacientui įvertinant jo genetines savybes. Šio metodo tikslas yra gydyti pacientus tikslingai pasirinktais vaistais, kurie, palyginti su įprasta chemoterapija, sukelia mažesnį šalutinį poveikį. Veiksmingo ir individualizuoto gydymo populiarumas savo ruožtu lėmė vis labiau augantį poreikį į kasdienę klinikinę praktiką įdiegti vėžio genomikos tyrimus.

Molekulinės diagnostikos onkologijoje plėtra lėmė didžiulį poslinkį tenkinant individualizuotos navikų diagnostikos poreikius.

Kryptingas poveikis į navikui specifines mutacijas

Kelių tipų navikams gydyti jau seniai yra sukurta tikslinio poveikio vaistų. Standartinė dažniausiai diagnozuojamo plaučių vėžio – nesmulkialąstelinės plaučių karcinomos – diagnostika yra paremta pokyčių EGFR ir ALK genuose nustatymu. Žinoma, kad abiejų genų mutacijos yra polinkį į plaučių vėžį lemiantys veiksniai. Maždaug 10–35 proc. visų plaučių vėžiu sergančių pacientų organizme randama EGFR geno mutacija, dar 5 proc. pacientų turi pakitusį ALK geną. Taigi, taikant tikslinio poveikio gydymą yra tikėtina, kad pacientų, kuriems nustatytas vieno iš šių genų pakitimas, gyvenimo trukmė galėtų gerokai pailgėti.

Diagnostikos iššūkiai klinikinėje praktikoje

Vėžio mokslinių tyrimų pasiekimai ateityje leis greičiau ir geriau suprasti molekulinius vėžio vystymosi mechanizmus. Taip pat iškils klausimas, kaip šias žinias būtų galima panaudoti klinikinėje praktikoje.

Šiuo metu kasdiene praktika užsiimančiuose centruose mokslininkai susiduria su iššūkiais neatsilikti nuo naujausių mokslo laimėjimų ir išsamiai ištirti pacientų mėginius. Atliekant daug testų, tyrimams sugaištama daugiau laiko, todėl pacientai pradedami gydyti vėliau. Be to, gydytojai atsiduria keblioje padėtyje tais atvejais, kai nepakanka audinio mėginių, ypač tada, kai išsamiai diagnozei nustatyti reikia atlikti keletą testų.

Tačiau per pastaruosius kelerius metus sukurti įvairūs technologiniai sprendimai gali padėti susidoroti su šiais iššūkiais. Pavyzdžiui, klinikiniu požiūriu svarbius genetinius pokyčius galima aptikti net ir mažuose naviko mėginiuose naudojant galingas ir labai našias sekoskaitos technologijas, pavyzdžiui, genų rinkinius, papildytus su vėžiu susijusiais genais. Šis procesas vadinamas „hibridine naujos kartos sekoskaita“. Metodo esmė yra ta, kad atlikus vieną testą galima aptikti įvairių genomo pokyčių – nuo paprastų taškinių mutacijų iki sudėtingų struktūros pokyčių, pavyzdžiui, genų susiliejimą ar pasikartojimus (iškritimus), todėl labai sumažėja tyrimų skaičius ir išlaidos.

Skysčių biopsijapadeda priimti su gydymu susijusius sprendimus

Viena iš patraukliausių hibridinės naujos kartos sekoskaitos perspektyvų yra ta, kad testą galima atlikti ne tik su audinio, bet ir su kraujo mėginiu. Tai yra vadinamoji „skysčių biopsija“. Navikai į cirkuliuojantį kraują nenutrūkstamai leidžia savo ląsteles ir DNR fragmentus. Jie yra fiksuojami, nenutrūkstamai atliekama jų sekoskaita – tokiu būdu mokslininkai nustato paciento naviko molekulines savybes.

Neseniai paskelbtų tyrimų rezultatai atskleidžia, kad šis metodas yra labai vertingas priimant su gydymu susijusius sprendimus. Mokslininkų atliktas skysčių biopsijos tyrimas plaučių vėžiu sergančiam pacientui atskleidė, kad navikas tapo atsparus anksčiau vartotiems vaistams, tačiau gerai reaguoja į naujesnį tos pačios klasės vaistą. Greitai pakeitus gydymui skiriamus vaistus navikas susitraukė ir paciento būklė pastebimai pagerėjo.

Skysčių biopsija turi keletą privalumų. Skirtingai nei audinių biopsijos atvejais, kraujo mėginio paėmimas kelia labai nedidelę riziką, jei reikia, procedūrą galima pakartoti. Be to, skysčių biopsija yra diagnostinė alternatyva tais atvejais, kai naviko buvimo vietos tiksliai nustatyti neįmanoma arba kai audinių biopsijos procedūros negalima atlikti.

Nors skysčių biopsija yra daug žadantis tyrimo būdas gydymo veiksmingumo stebėjimui, jis visiškai nepakeis įprastų audinių tyrimų ir vaizdų analizės metodų. Dabar jau įmanoma panaudoti naviko DNR fragmentus siekiant įsitikinti, ar gydymas yra sėkmingas, taip pat tiriant kraują ankstyvojoje stadijoje galima iš anksto nustatyti atsparumą vaistams.

 

Santaros žinios

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys