Šventes ligoninėje sušildė savanoriai

VU Santariškių klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Turbūt daugelis sutiktų, kad ligoninės palata – ne pati geriausia vieta laukti Kalėdų ar švęsti šeimos šventes. O ką daryti iš atokių šalies vietų atvykusiems, sunkiai artimųjų pasiekiamiems, gal netgi nelankomiems ligoniams? Net 70-čiai tokių ligonių praėjusias Kalėdas sušildė savanoriai. Jie pagamino ir Santariškių klinikų pacientams įteikė savo rankų darbo dovanėles.

Šypsojosi ir braukė ašarą

Tai buvo bendra Santariškių klinikų ir Onkohematologinių ligonių bendrijos (OHLB) „Kraujas“ savanorių iniciatyva, vykstanti jau trečius metus. Artėjant Kalėdoms jie įsteigė dovanėlių dirbtuves ligoninės Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre. Dekupažu puošė medinius žaisliukus, pakavo kvapnias arbatas, kūrė atvirukus. Šias dovanas papildė rankų darbo muiliukai ir rankomis megztos kojinės, bendrijos „Kraujas“ išleistos knygos ir savanorių nunerti angeliukai.

Dovanėles gruodžio 23-ąją išdalijo Bendrosios hematologijos, Kaulų čiulpų transplantacijos, Onkologijos-chemoterapijos ir Nefrologijos ir inkstų transplantacijos skyriaus ligoniams.

„Buvo visko – ir ašarų, ir šypsenų“, – prisiminė Nefrologijos ir inkstų transplantacijos skyriaus vyresnioji slaugytoja- slaugos administratorė Virginija Savickienė. „Pirmiausia norėjome praskaidrinti ligonių nuotaiką, pakelti ūpą. Emocijų buvo visokiausių.  Kai kurie ligoniai net susigraudino, nors buvo  ir tokių, kurie mums užėjus iš pradžių pažvelgdavo skeptiškai. Bet kai sakydavome, kad norime pasveikinti, palinkėti šiltų švenčių, tai imdavo šypsotis“, – sakė  savanorė Julijana Mikulevič.

Ligoninės kavinėje barmene-padavėja dirbanti Julijana ne tik gamino ir dalijo dovanėles, bet ir fotografavo šventinę savanorystės akciją. Anot jos, visų – tiek ligonių, tiek savanorių – nuotaika buvo puiki.

Sunku, kai nesulauki pagalbos

„Gyvenime buvo sunkių momentų. Tai ir paskatino mane tapti savanore. Kai patiems prireikia pagalbos, ir jos negauname, imame suprasti, kaip ši pagalba reikalinga. Nesinori, kad panašiai jaustųsi kiti žmonės. Išeitis – padėti kitiems“, – pasakojo Julijana.

Šventinių dovanėlių akcija, kai prieš Kalėdas tradiciškai aplankomi per šventes ligoninėje pasiliekantys ligoniai – viena iš bendrijos „Kraujas“ savanorystės projekto veiklų. Visas šis projektas Santariškių klinikose startavo prieš trejus metus. Pirmiausia savanoriai pradėjo lankytis Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro skyriuose. Kadangi sėkmingas projektas susilaukė daug gerų žodžių ir didelio medikų bei pacientų ir jų artimųjų palaikymo, jis išsiplėtė, apimdamas naujus skyrius, įgijo naujų savanorystės formų.

Anot Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro medicinos psichologės Eglės Urbutienės, kai kuriems pacientams apskritai buvo netikėta, kad kažkas jų nepažįstantis prisiminė juos tuo laiku, kai visi skuba, lekia, rūpinasi ką nors nusipirkti namams ar dovanų. „Neteko girdėti, kad kurį nors pacientą toks dėmesys būtų suerzinęs“, – sakė E. Urbutienė.

Labiausiai trūksta bendravimo

Nefrologijos ir inkstų transplantacijos skyriuje dirbanti Virginija Savickienė savo akimis matė savo skyriaus pacientų geras emocijas: nuostabą, susijaudinimą, džiaugsmingą graudulį.

Nefrologijos ir inkstų transplantacijos skyriui savanorystės projektai – naujiena. Savanoriai šį skyrių pradėjo lankyti tik 2016-ųjų gruodį. Nors kol kas konkrečių, apčiuopiamų darbų, kuriuos galėtų atlikti savanoriai, nėra, pastarųjų ligoniams tikrai reikia. Savanoriai su ligoniais pabendrauja, pasivaikšto kartu koridoriumi.

„Pacientai jų labai laukia. Tikimės, kad savanoriai pripras prie mūsų pacientų poreikių, kurie nėra tokie konkretūs, kaip Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro skyriuose, kur prireikia pacientus apkirpti po chemoterapijos procedūrų ar ką nors konkrečiai jiems nupirkti“, – sakė slaugytoja.

Pasak V. Savickienės, nemažai ligonių yra atvykę iš nuo Vilniaus nutolusių Lietuvos regionų, dėl to tikrai negali pasigirti lankytojų gausa. Kai kurie ligoniai apskritai nesulaukia lankytojų. Savanorių apsilankymas tokiems ligoniams – galimybė pasikalbėti, išsišnekėti.

Koldūnai ligoninėje – irgi šventė

Medicinos psichologę E. Urbutienę labiausiai džiugina tai, kad savanoriai pacientus lanko ne tik per šventes, kai žmonės linkę vieni kitiems skirti daugiau dėmesio. Kiekvieno savanorio įsipareigojimas – skirti savanorystei bent dvi valandas per savaitę. „Tai padeda ligoniams sukurti šventę kasdienybėje. Pacientams, o taip pat ir ligoninės personalui, šis projektas yra didžiulė pagalba, didžiulis palaikymas. Nes rankų, o ypač laiko pacientams visada trūksta“, – sakė psichologė.

E. Urbutienė prisimena, kaip iš toliau atvykęs onkologinis ligonis užsinorėjo koldūnų, kurių, deja, nėra ligoninės valgiaraštyje. Šių koldūnų jam nupirko ir skyriaus virtuvėlėje išvirė savanorė. „Nors, atrodo, smulkmena, tačiau pacientui tai gali būti pats geriausias dienos ar net savaitės įvykis“, – sakė psichologė.

Ji džiaugėsi, kad pastaraisiais metais savanorystė Lietuvoje įgauna pagreitį. Anot psichologės, ši neįkainojama veikla, už kurią nemokamas atlygis, yra nepaprastai reikalinga. Joje dalyvaujantys žmonės E. Urbutienei atrodo savotiški herojai.

 

Komentarai

Panašūs straipsniai

Pediatrai prašo dėmesio vaikų sveikatos priežiūros... Didelio gydytojų dėmesio sulaukusioje Lietuvos pediatrų draugijos konferencijoje, skirtoje draugijos 80-mečiui pažymėti, iškilo aktualus klausimas: ar...
Elgiuosi su kitais taip, kaip norėčiau, kad elgtųs... „Specialiai bendrauti ar būti „gera“ niekada nesimokiau. Tiesiog elgiuosi su kitais taip, kaip norėčiau, kad elgtųsi su manimi“, – sako Santaros klini...
J. Povilavičiaus: Nepatikėsite, ką gali praryti jū... Papuošalas, „Lego“ detalė, plaukų segtukas, vieno euro moneta, vandens čiaupo tinklelis, čiulpiamo ledinuko pagaliukas… Šie ir kiti daiktai užfiksuoti...
Gydytojas, kuris po darbo skaito pasakas Santaros klinikų Vaikų ligoninės gydytojas Arūnas Antanas Malikėnas – puikus vaikų pašnekovas. Jei leistų laikas, su kiekvienu jų galėtų kalbėtis vala...
Pagalba vaikams, kurie negali miegoti dėl antsvori... Vaikų ligoninės gydytojai pulmonologai pastebi, kad atsiranda vis daugiau vaikų, kuriems tenka taikyti specialų metodą – neinvazinę teigiamo slėgio ve...
Bakterijos, kurias turėtume gerbti ir tausoti: suž... Mūsų organizme nuo pirmųjų dienų gyvena milijardai bakterijų. Dalis jų ne tik nekenkia mūsų sveikatai, bet dargi padeda mums išlikti sveikiems. Vaista...
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys