Sveikatos apsaugos ministerija ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras medikus ragina pasiskiepyti nuo gripo

SAM, ULAC
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Sveikatos apsaugos ministerija ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) ragina kolegas medikus pasiskiepyti nuo gripo ir taip nuo ligos apsaugoti save ir savo pacientus. Kvietimo pasiskiepyti nuo gripo tekstą rasite žemiau. Kvietimui skiepytis nuo gripo jau pritarė kelios dešimtys žinomų medikų iš visos Lietuvos.

„Kaip gali gydytojas raginti pacientą pasiskiepyti nuo gripo, jei jis pats nesiskiepija?“,- klausė ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas. Vienu didžiausių iššūkių jis pavadino pačių medikų požiūrį į skiepų svarbą ir mažas jų pačių skiepijimosi apimtis. 2015-2016 m. gripo sezono metu nuo gripo pasiskiepijo tik 12 151 (12,8 % arba maždaug aštuoni iš šimto) sveikatos priežiūros darbuotojas, nors jie tai gali padaryti nemokamai – valstybės lėšomis.

ULAC duomenimis, užkrečiamosios ligos kasmet sudaro 10-20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje, tačiau ne visi susirgimai patenka į statistiką, nes daug žmonių gydosi savarankiškai, nesikreipia į medikus. 97 proc. sergančiųjų – vaikai ir darbingo amžiaus žmonės. Pernai Lietuvoje užregistruoti 814 297 susirgimai užkrečiamosiomis ligomis, iš kurių didžiausią dalį (96 proc.) sudarė sergamumas ligomis, kurios plinta oro lašeliniu būdu, tarp kurių daugumą – 95,6 proc., sudarė sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu.

Gerbiami Kolegos, skiepykimės nuo gripo!
Jau prasidėjo gripo sezonas.

Gripas – užkrečiama virusinė, lašeliniu būdu per orą plintanti infekcija, paprastai pasireiškianti šaltuoju metų laiku. Gripo virusai plinta su seilių dalelėmis čiaudint, kosint, kalbant, o į organizmą patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.

Sveikatos priežiūros specialistai gali užsikrėsti gripu ir užkrėsti savo pacientus bei kitus medikus. Didžioji dauguma sveikatos priežiūros specialistų teikia paslaugas gripu sergantiems pacientams bei susiduria su tais, kuriems gresia didelis gripo komplikacijų pavojus (maži vaikai, nėščiosios, vyresni nei 65 metų asmenys ar sergantys tam tikromis lėtinėmis ligomis  astma, obstrukcine plaučių liga, diabetu, širdies ir neurologinėmis ligomis ir kt.). Pasireiškus ligos simptomams, ligonis gali platinti virusus iki septynių dienų.
Efektyviausia priemonė išvengti gripo ir jo komplikacijų – skiepai. Skiepytis nuo gripo reikia rudens-žiemos laikotarpiu. Pasiskiepijus apsauga susiformuoja po dviejų savaičių ir trunka visą gripo sezoną. Svarbu skiepytis kiekvienais metais, nes gripas – nenuspėjamas, gripo virusai nuolat kinta ir po skiepų įgytas imunitetas laikui bėgant silpsta.

Viena dažniausių gripo komplikacijų – pneumonija. Tai bakterinės kilmės plaučių uždegimas, kurį dažniausiai sukelia S. pneumoniae. Gripo komplikacijos ir mirtys dažniau ištinka lėtinėmis ligomis sergančius pagyvenusio amžiaus pacientus. Asmenys, priklausantys rizikos grupėms, nuo pneumokokinės infekcijos gali pasiskiepyti nemokamai, o kiti tai gali padaryti savo arba darbdavio lėšomis.

Didėjant skiepijimo nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos svarbai, tiek siekiant nuo ligos ir komplikacijų apsaugoti asmenį, tiek visuomenę, būtina  didinti rizikos grupių skiepijimo apimtis.

Mieli sveikatos priežiūros darbuotojai, prašome pasirūpinti savo bei pacientų sveikata ir pasiskiepyti, kad būtų sumažinta ne tik ligos našta bet ir sveikatos priežiūros išlaidos.

Tuo pačiu prašytume Jūsų apsvarstyti pneumokokinės vakcinos reikalingumą kiekvienam pacientui, kurį skiepysite nuo gripo. Abi vakcinas galima įskiepyti kartu tą pačią dieną. 

Dėkojame už supratimą ir geranoriškumą.

ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas

Daugiau informacijos apie gripą rasite čia.
Daugiau informacijos:
Gintarė Bazevičiūtė
Mob.+370 672 94281
gintare@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys