Prioritetas – teisė turėti gerą sveikatą

LSMU, LSMU Klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Kovo 18 d. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) lankėsi Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, Vytenis Povilas Andriukaitis. Lietuvos sveikatos mokslų universitete EK narys V. P. Andriukaitis lankėsi oficialaus darbo vizito į Lietuvą metu. Kovo 17–18 d. Vilniuje ir Kaune V. P. Andriukaitis dalyvavo diskusijose apie sveikatos apsaugos bei sveikos gyvensenos programas, siekdamas įtraukti kuo platesnę visuomenės dalį, kviesdamas pamąstyti ir kalbėti minėtomis aktualiomis temomis.

Lietuvos sveikatos mokslų universitete svečią priėmė ir lydėjo bei kartu su EK nariu V. P. Andriukaičiu diskusijoje dalyvavo PSO ekspertas, LSMU senato pirmininkas, LSMU kancleris prof. habil. dr. Vilius Jonas Grabauskas.

LSMU diskusiją „Piliečių dialogas: visuomenės sveikata, ekonomikos augimas ir sklandus sveikatos apsaugos sistemos veikimas“ vedė žinomas Lietuvos žurnalistas Aurimas Perednis.

Kalbėdamas apie visuomenės sveikatą ir galimybę jos problemas spręsti bendrijos lygmeniu V. P. Andriukaitis minėjo, kad didelė dalis šių problemų yra šalių (ES narių) problemos:

„Kalbėdami apie ES problemas, turime didžiules galimybes ES lygmeniu prisidėti prie šalių narių politikos, stiprinti, sukurti tam tikrą sąlygų lauką, kad būtų lengviau įgyventi savo numatytus dalykus. Tačiau profilaktika, sauga ir dalyvavimas – turi būti bendras Europos bei jos Komisijos rūpestis“.

„Sveikatos ugdymas, profilaktika, sauga ir dalyvavimas, visų 28 ES šalių visuomenės narių ir įvairių jų struktūrų įtraukimas į sveikatos profilaktikos politiką bei kovą su rizikos veiksniais tam, kad būtų užkirstas kelias lėtinių neinfekcinių ligų lemiamoms ankstyvoms mirtims, kurių ES, deja, yra labai daug – yra prioritetinė EK programinė veikla. Praėjusiais metais netekome net 700 tūkst. žmonių: štai kiek žmonių kasmet miršta per anksti. Tai yra iššūkis ne tik šalies sveikatos politikai, bet ir visai valstybei, jos ekonomikai“, – kalbėjo EK narys.

V. P. Andriukaitis priminė, kad labai daug žmonių netenkame dėl alkoholio perteklinio vartojimo ir čia, deja, Lietuva negatyviai pirmauja. EK narys kalbėjo apie savižudybes, tragedijas keliuose ir kokią tai turi įtaką ne tik žmonių likimams, bet ir ekonomikai. Alkoholis, tabakas, nutukimas ir besaikis cukraus vartojimas – veiksniai, kuriuos būtina reguliuoti. Ką daryti, kad Lietuvoje normalizuotųsi demografinė padėtis (jau 20 metų Nepriklausomoje Lietuvoje daugiau gyventojų miršta nei gimsta), kad didėtų gimstamumas ir mažėtų ankstyvų mirčių rodikliai (ypač dideli – tarp vyriškosios lyties gyventojų)?

„Visi būdai mokslui yra žinomi“, – sakė V. P. Andriukaitis ir kalbėjo apie rinkodaros priemones, mokesčius, prieinamumo bei reklamos reguliavimą ir kitus visiems gerai žinomus, bet būtinai kompleksiškai naudotinus, būdus.

„Kasmet 14 tūkst. Lietuvos žmonių per anksti pasitraukia iš darbo rinkos, – apie ankstyvas mirtis sakė V. P. Andriukaitis. – Plius dar emigracija, bedarbystė, skurdo problema. Pažiūrėkime ir pamatysime, kad Lietuvoje kažkas tikrai yra ne taip. Gyvenimo kokybės reikalai šiandien tampa svarbiausiu klausimu.“

V. P. Andriukaitis sulaukė daug klausimų iš salės ir internetu (renginys buvo tiesiogiai transliuojamas internetu). Atsakydamas į kai kuriuos klausimus, EK narys kvietė kalbėti prof. habil. dr. V. J. Grabauską.

Auditoriją domino: vaistų kompensavimas ir kainodara bei viso to skaidrumas, profesinis reguliavimas ir etikos kodeksas bei viešumas, galimybė vykti gydytis į užsienį, sveikatos draudimas, klasterių sistema, viešieji pirkimai ir vakcinos bei skiepų būtinybė, pacientų eilių mažinimas, nevaisingų šeimų (50 tūkst. šiuo metu Lietuvoje) problemų sprendimas ir jų gydymo kompensavimas, abortai (9 tūkst. per metus Lietuvoje), genetiškai modifikuotas maistas ir onkologija bei įtaka gyvenimo trukmei, oro tarša, visuomenės sveikata ir sveikatos politika, medikų atlyginimai, atskirties ir socialinės nelygybės mažinimas, įvairūs virusai ir pabėgėlių problema, priklausomybės ir psichikos ligos, optimizmo trūkumas bei kt.

Diskusijos vedėjas A. Perednis priminė Izraelio prezidento Šimono Pereso žodžius: „Optimistas ir pesimistas miršta vienodai, bet jie gyvena skirtingai.“

V. P. Andriukaitis pasakojo, kad yra maloniai nustebintas ES jaunimo (15–30 m.) apklausos, kurios rezultatai nurodė, pasak EK nario, „jo portfelio aktualumą“: didžioji dalis ES jaunimo savo prioritetu įvardijo „teisę turėti gerą sveikatą“, o jau tik po to – „teisę į mokslą“, „teisę į užimtumą“ ir kt.

„Jaunimo sveikatos programos yra viena iš sričių, į kurias ES šalys narės turi kreipti ypač didelį dėmesį“, – sakė V. P. Andriukaitis.

„Buvo labai įdomu klausytis šios diskusijos. Ji patikino, kad čia susirinko ne tik savo, bet ir apskritai žmogaus bei Lietuvos visuomenės sveikatai neabejingi renginio dalyviai“, – baigiantis diskusijai sakė prof. habil. dr. V. J. Grabauskas. „Lietuvos atveju efektyvesnis EK propaguojamas sveikatos politikos ir strategijos įgyvendinimas labai paprastas – tiesiog reikia atkakliai ir sistemingai įgyvendinanti 2014 metais LR Seimo patvirtintą Lietuvos sveikatos 2014–2025 metų programą. Joje labai konkrečiai sudėlioti moksliniais tyrimais pagrįsti būtini veiksmai ir kurių įgyvendinimą skatina tiek EK, tiek ir PSO. Belieka tik atsakingai veikti.“

 

Džiuljeta Kulvietienė

LSMU info.

Nuotraukos. K. Šimatonio

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys