Po kino filmo moterys atvėrė savo sielas

VU Santariškių klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos salėse įvyko dokumentinio filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ („Someone You Love: The HPV Epidemic“) premjera. Pasibaigus šiam stipriam ir daug emocijų sukeliančiam filmui kurį laiką vyraudavo tyla. Tačiau ją nutraukdavo moterų klausimai apie gimdos kaklelio vėžį filmo peržiūroje dalyvavusioms gydytojoms – iš pradžių nedrąsūs, bet vėliau moterys atverdavo ir savo asmeninius išgyvenimus. Filmo peržiūras ir diskusijas su gydytojomis inicijavo asociacija Onkologija.lt“, kūrybininkė Dovilė Filmanavičiūtė – Miss Sheep ir kompanija Roche Lietuva“.

Moterys neliko abejingos

„Tai filmas apie mus – skubančias, besiaukojančias, ne visada randančias laiko sau“, – po filmo  sakė renginio moderatorė žurnalistė Ieva Kašauskaitė ir kvietė renginio dalyves naudotis galimybe čia ir dabar gauti atsakymus į joms rūpimus klausimus. Šis kvietimas buvo išgirstas – moterys aktyviai diskutavo apie ligą, o dalis jų išdrįso labai atvirai papasakoti savo istorijas ir patirtis. Po šių atvirų pokalbių kone visos vieningai  sutarė: „Mes visos vaikštome pernelyg plonu ledu…“

Filme dalyvavo ir į  jautrius vakaro dalyvių klausimus atsakinėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Onkoginekologijos centro vadovė prof. Daiva Vaitkienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė, gydytoja akušerė-ginekologė prof. Rūta Nadišauskienė, Klaipėdos universitetinės ligoninės Ginekologijos departamento Ginekologijos dienos chirurgijos skyriaus vedėja Irena Šlepavičienė ir Nacionalinio vėžio instituto gydytoja onkologė ginekologė Birutė Intaitė.

ŽPV – stigma visame pasaulyje

Gimdos kaklelio vėžys iš kitų išsiskiria tuo, kad jo priežastis yra žinoma – jį sukelia žmogaus papilomos virusas, žinomas kaip ŽPV. Šiuo virusu gali užsikrėsti kiekviena lytiškai aktyvi moteris. Tačiau net ir užsikrėtus ŽPV dar nereiškia, kad moteris susirgs. Svarbiausia – nepamiršti kelio pas gydytoją.

Filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ autoriai yra du vyrai žurnalistai dokumentalistai Frederic Lumiere ir Mark Hefti, iki tol kūrę filmus karo tematika.

Abu žurnalistus suintrigavo žinia apie žmogaus papilomos virusą (ŽPV) ir tai, kad yra gerai žinoma, jog kai kurie šio viruso tipai sukelia vėžį. Taip kilo idėja sukurti filmą apie ŽPV virusą ir pražūtingą gimdos kaklelio vėžį.

Autoriai sako, kad net ir JAV ši tema ilgą laiką buvo absoliutus tabu. „Šį virusą supanti stigma yra baisiausias dalykas. Jei daugiau moterų šnekėtų su savo draugais ir savo šeimos nariais apie šį virusą, diagnozę, tada žmonės nebijotų nebūtų dalykų, aktyviau tikrintųsi. Juk beveik kiekvienas turi šansą užsikrėsti šiuo virusu per savo gyvenimą. Šis tabu tiek gajus visuose socialiniuose sluoksniuose, kad minios vyrų ir moterų net gėdijasi palaikyti ŽPV prevencijos kampanijas socialiniuose tinkluose. Metas pribaigti šią stigmą ir pradėti šviesti žmones“, – įsitikinę filmo kūrėjai.

Pavojingiausi – du ŽPV tipai

Yra nustatyta daugiau kaip 100 žmogui pavojingų ŽPV tipų, tačiau tik 14-a jų siejami su didele gimdos kaklelio vėžio rizika. Net 70 proc. ligos atvejų sukelia didžiausios rizikos 16-as ir 18-as ŽPV tipai. Todėl konsultuojantis su savo gydytoju periodiškai moterims rekomenduojama atlikti ne tik valstybinės finansuojamą citologinį tepinėlio tyrimą (PAP tyrimą), bet ir didelės onkologinės rizikos ŽPV tyrimą. Pastarasis nustato, ar moteris užsikrėtusi pačiais pavojingiausiais ŽPV tipais bei kitais didelės rizikos viruso tipais.

Deja, beveik pusei moterų, nepaisant gausaus prevencinių tyrimų arsenalo, gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas tuomet, kai jau yra vietiškai pažengęs. Tačiau gera žinia šioms moterims ta, kad šiandien Lietuvos medikai turi visas galimybes joms taikyti inovatyviausią gydymą – biologinę terapiją, kuri drauge su jau taikoma chemoterapija, prailgina moterų, kurioms nustatytos metastazės dėl gimdos kaklelio vėžio,  išgyvenamumą.

Asociacijos Onkologija.lt prezidentė Zita Zamžickienė sako, kad šia iniciatyva siekiama įkvėpti Lietuvos moteris domėtis savo sveikata ir dažniau lankytis pas medikus. „Tai būtina tam, kad nepražiūrėtume savęs, kad vieną dieną nebūtų skaudžiai per vėlu“, – sako Z. Zamžickienė.

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys