Plastikos chirurgai grąžina ne tik krūtį, bet ir moteriškumą

VU Santariškių klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Krūties atkūrimo operacijos yra svarbi rekonstrukcinės chirurgijos sritis. Jų tikslas anaiptol nėra patobulinti gamtos suteiktą krūties formą. Tai – operacijos, kuriomis siekiama suformuoti naują krūtį ten, kur jos neliko. Deja, būtent krūties pašalinimo operacija yra dažniausia sudėtinė onkologinio susirgimo kompleksinio gydymo dalis. Dar tik nedidelė dalis tokių moterų vėliau tampa ir Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus pacientėmis. Praėjusiais metais čia buvo atlikta trys dešimtys krūties rekonstrukcijų.

Sunkiai rastume krūties netekusią moterį, kuriai toks praradimas nekeltų vienokių ar kitokių problemų, ypač – psichologinių išgyvenimų. Krūties rekonstrukcinių operacijų išlaidas padengia Ligonių kasos.  Apie tai, ką krūties netekusioms pacientėms gali pasiūlyti Santariškių klinikos, papasakojo Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus vedėjas dr. Nerijus Jakutis.

Kokiais metodais Jūsų skyriuje atliekamos krūties rekonstrukcijos?

Reikėtų išskirti dvi grupes pacienčių. Daliai jų atliekama rekonstrukcija, panaudojant jų pačių kūno audinius. Dažniausiai tai yra operacijos, kuriose naudojami pilvo apatinės dalies audiniai – vadinamieji DIEP arba MS TRAM lopai. Tokios krūtų rekonstrukcijos sudaro apie 60–70 proc. visų krūtų rekonstrukcijų operacijų. Kitą dalį sudaro rekonstrukcijos, panaudojant  silikoninius implantus. Kai kuriais atvejais implantas gali būti panaudotas kartu su pasuktiniu plačiojo nugaros raumens lopu.

Mūsų skyriaus darbe esminį vaidmenį atlieka  mikrochirurgijos metodas taikymas, todėl krūties rekonstrukcines operacijos stengiamės atlikti audinių lopų persodinimo būdu. Pastaruoju metu pas mus per metus atliekama apie 15 tokių mikrochirurginių operacijų.

2013 pavasarį buvo atlikta  pirmoji krūties rekonstrukcija pacientės pilvo apatinės dalies DIEP lopu. Krūties rekonstrukcija DIEP lopu visame pasaulyje pripažinta autologinės rekonstrukcijos „aukso standartu“. Sykiu tai yra techniškai pati sudėtingiausia rekonstrukcinė krūties operacija.

Ar visos tokios mikrochirurginės operacijos yra sėkmingos?

Krūties rekonstrukcijai naudojant DIEP lopą yra visiškai išsaugomas tiesusis pilvo raumuo

Kartais tenka išgirsti gandų, kad krūtų rekonstrukcinių operacijų rezultatai blogi. Tai sumenkina pacienčių pasitikėjimą medikais, jos nebesiryžta operacijai. Iš tikrųjų pooperacinė eiga dažniausiai sklandi, todėl ir operavę gydytojai, ir pacientės būna labai patenkinti rezultatu. Reikia pripažinti, kad šios rekonstrukcinės operacijos yra labai sudėtingos, tad tikrai ne visada pavyksta išvengti komplikacijų. Dažniausios komplikacijos – persodinto audinių komplekso – lopo, kraujotakos sutrikimai, pasireiškiantys nedidelės lopo dalies nekroze, ypatingai retais atvejais (iki 1 %) netenkama viso lopo. Pirmąsias 2 paras po operacijos persodintų audinių kraujotaka vertinama kas 2 val. Jeigu po operacijos nustatoma,  kad sutriko lopo kraujotaka, pacientė skubiai gražinama į operacinę lopo kraujagyslių revizijai – kraujotakos sutrikimo priežasčiai pašalinti.

Krūties rekonstrukcija yra keliaetapinis gydymas. Pirmajame etape nevisada pavyksta pasiekti abiejų krūtų simetrijos: atkurtosios ir sveikosios. Viena vertus, rekonstruotos krūties  dydis ir forma laikui bėgant natūraliai pakinta ir stabilizuojasi praėjus maždaug pusmečiui po operacijos, antra vertus, sveikoji krūtis gali būti labai didelė, nukarusi, todėl ji negali būti atskaitos taškas ar pavyzdys, kaip turėtų atrodyti rekonstruotoji krūtis. Pirmame etape stengiamasi sukurti krūties tūrį ir formą. Po to, lopui prigijus, maždaug po 6 mėnesių, įvertiname krūties dydį, formą, lyginame su kita krūtimi. Kartu su paciente sprendžiame, ar krūtys pakankamai simetriškos, ar pacientei tokia krūtų išvaizda patinka. Jei nutariama, kad reikalinga papildoma operacija krūtims simetrizuoti, tai ją ir atliekame. Jeigu to daryti nereikia, atliekama spenelio rekonstrukcija. Jis dažniausiai suformuojamas iš tos pačios rekonstruotos krūties audinio. Praėjus 2-3 mėnesiams po šios operacijos,  pacientėms rekomenduojame apsilankyti pas tatuiruočių meistrą ir atlikti areolės bei spenelio tatuiruotę. Paprastai rekomenduojame tik tuos meistrus, kurie jau turi atitinkamos, specifinės  patirties, jų darbo rezultatais buvo patenkintos ir pacientės, ir gydytojai.

Akivaizdu, kad visam šiam procesui dar reikalinga ir pacientės kantrybė…

Rekonstrukcinis gydymas yra sudėtinė ilgo ir sunkaus onkologinės pacientės gydymo dalis. Kai kurios moterys būna išvargintos onkologinės operacijos,  chemoterapijos, spindulinio gydymo. Be to, daugeliui būdinga baimė, ar liga neatsinaujins. Dėl to ne visos lengvai ryžtasi krūties rekonstrukcijai, nes reikėtų vėl , greičiausiai ir ne vieną kartą, gulti po plastikos chirurgo skalpeliu.

Kiek trunka mikrochirurginė operacija, naudojant apatinės pilvo dalies lopą?

Operacija vidutiniškai trunka apie 6 valandas, kartais dėl įvairių priežasčių gali užtrukti ir ilgiau. Techniškai sudėtingiausia ir bene svarbiausia dalis – lopo su maitinančiomis kraujagyslėmis išpreparavimas. Tai – mikrochirurginė operacija, todėl  atjungus lopo kraujagysles donorinėje kūno vietoje, operacinio  mikroskopo pagalba įsiuvame lopą maitinančias kraujagysles į recipientines, dažniausiai vidinę krūtinės arteriją ir veną, kraujagysles. Taip atkuriama į kitą kūno vietą persodintų audinių kraujotaka. Svarbu pabrėžti, kad šios sudėtingos operacijos – komandinio darbo rezultatas. Kaip taisyklė, simultaniškai dirba 2 chirurgų brigados – 4 gydytojai. Vienas lauke – čia tikrai ne karys.

Kada renkamasi krūtį rekonstruoti implantu, o kada – pacientės kūno audinių lopu?

Implantu krūties rekonstrukcija dažniausiai atliekama tada, kai: tokios rekonstrukcijos pageidauja pacientė, norinti trumpesnės, gerokai mažiau sudėtingesnės  operacijos, greitesnio rezultato, trumpesnės pooperacinės reabilitacijos, nenori papildomų pooperacinių randų kitose kūno srityse, yra liesa, todėl ribotos galimybės panaudoti pačios pacientės audinius, numatytoje lopo srityje yra randai po ankstesnių operacijų, galintys  kompromituoti lopo kraujotaką arba dar tais atvejais, kai pacientei vienu metu reikia atkurti abi krūtis. Lengviau tai atlikti, jei atliekant mastektomiją buvo išsaugota krūties oda. Dar geresnį estetinį vaizdą galima pasiekti, jei  buvo atlikta ir spenelį su areole išsauganti mastektomija. Pastaruoju atveju rekonstrukciją galima atlikti ir per valandą-pusantros.

Ar Jūsų metodas, naudojant DIEP lopą, yra tai, ką šios srities specialistai atlieka visame pasaulyje?

Mūsų medikai tikrai neatsilieka nuo geriausių pasaulio rekonstrukcine krūties chirurgija užsiimančių klinikų praktikos. Turime geras mikrochirurgijos tradicijas. To pagrindus įgijau Lietuvoje. Pirmasis mano mokytojas – Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro vadovas prof. K. Vitkus. 2013 metais tobulinausi Vokietijoje, pas prof. T. Schoeller’į, 2015 metais – Briuselyje pas profesorių M. Hamdi. Be šių stažuočių, dalyvavau įvairiose tarptautinėse konferencijose, iš kurių didžiausią įspūdį paliko konferencija Londone, vykusi pernai rugsėjį (London Breast Meeting 2016), kurioje dalyvavo geriausi Europos bei JAV rekonstrukcinės krūtų chirurgijos ir apskritai krūtų chirurgijos specialistai. Mikrochirurginių krūties rekonstrukcijos metodų pasaulyje yra daug, mes džiaugiamės, kad sugebėjome iš jų įsisavinti svarbiausius, dažniausiai taikomus.

Kokie krūties rekonstrukcijos, naudojant kūno audinių lopą, pranašumai?

Vienas iš privalumų – nėra komplikacijų, kurias sukelia implantai. Naudojant DIEP lopą privalumas yra tas, kad nesusilpninama pilvo siena, todėl daug kartų retesnės komplikacijos: pooperacinės išvaržos, nedidelės pilvo deformacijos,  pacientės greičiau pasveiksta ir grįžta prie įprastinio gyvenimo ritmo. Pagal pilvo sienos komplikacijų dažnį, DIEP lopui nežymiai nusileidžia MS TRAM lopas, t.y., kai į lopą įtraukiamas nedidelis tiesiojo pilvo raumens fragmentas, o susidaręs pilvo sienos defektas sustiprinamas įsiuvant proleno tinklelį.

Netekusi krūties, moteris jaučia didelį fizinį bei psichologinį diskomfortą. Tai, kad pasilenkus, iš liemenėlės gali iškristi išoriniai protezai, moterį verčia jaustis nepatogiai. Atkūrus krūtį nelieka ne tik šios, atrodytų ne tokios ir reikšmingos problemos, tačiau, svarbiausia , kad moterys jaučiasi atgavusios moteriškumą,  pagerėja jų psichologinė būsena, išauga savivertė, pasitikėjimas savimi, seksualumas.

 

Santaros žinios. 15min.lt nuotrauka

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys