Pasaulinio lygio akušerio ginekologo mokymai Kauno klinikose

LSMU Klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Rugsėjo mėnesį Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje dirbantys specialistai tobulino kardiotokografijos įgūdžius. Pasaulyje gerai žinomas vaisiaus būklės diagnostikos meistras iš Londono Šv. Jurgio (St. George) ligoninės dr. Edwinas Chandraharanas vedė paskaitas ir seminarus, kurių metu pabrėžė vaisiaus būklės stebėjimo gimdymo metu svarbą.

Daktaras kalbėjo ir apie cezario pjūvio operacijų indikacijas. „Tam, kad gimdymas būtų sklandus ir mes teisingai pasirinktume gimdymo taktiką, labai svarbu suprasti vaisiaus fiziologiją ir mokėti pažinti ir prognozuoti vaisiaus būklės pokyčius“, – kalbėjo savo srities profesionalas iš Londono.

Viešnagės Kauno klinikose metu dr. E. Chandraharanas rado laiko ir trumpam interviu, kurio metu nustebino įžvalgomis apie Lietuvoje neretai saugesniu gimdymo būdu laikomą cezario pjūvio operaciją.

Kokį pirmąjį įspūdį susidarėte apie Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos kliniką?

Man teko garbė pirmą kartą ne tik lankytis Lietuvoje, bet ir apžiūrėti jūsų Akušerijos ir ginekologijos kliniką. Puikų įspūdį paliko Gimdymo skyrius, kurio įrengimas ir medicinos aparatūra yra aukščiausio lygio. Be to, jūs turite tikrai efektyviai dirbančią klinikos administraciją, be kurios nebūtų įmanoma garantuoti pacientų saugumo ir medicinos paslaugų kokybės. Manau, ši klinika gali drąsiai lygiuotis į pasaulinio lygio klinikas.

Ar Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje susiduriama su tokiais pačiais iššūkiais? 

Didžiausias iššūkis, kurį aš matau, yra per didelis cezario pjūvio operacijų skaičius. Aš vedu mokymus, norėdamas gydytojams akušeriams ginekologams ir akušeriams įrodyti, kad efektyvus vaisiaus širdies tonų stebėjimas padeda geriau suprasti vaisiaus būklę gimdymo metu, o tai nulemia atsakingesnį sprendimo dėl operacijos priėmimą. Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad optimaliausias cezario pjūvio operacijų skaičius yra 10–15 proc. gimdymų per metus. Lietuvoje šis skaičius gerokai viršija rekomenduojamą normą.

Kaip Lietuvos nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugas būtų galima priartinti prie britiškos tradicijos? Ne paslaptis, kad pastaroji jau ne vieną dešimtmetį ypač gerai veikia.

Labai svarbu ne tik šviesti visuomenę, bet ir mokyti medicinos darbuotojus, nuolat priminti jiems, kad cezario pjūvio operacija nėra visų problemų sprendimas. PSO dar šiais metais išleido pareiškimą (angl. The WHO Statement on Caesarean Section Rates), kuriame pabrėžia, kad šis gimdymo būdas negali būti pasirinktas be mediciniškai pagrįstos priežasties.

Klinikoje turi vykti sistemiški personalo mokymai, kurie garantuotų specialistų kompetencijas ir įrodymais pagrįstos medicinos taikymą. Lietuvoje reikia sumažinti cezario pjūvio operacijų skaičių ne tik tais atvejais, jei jos yra planinės ir nėra svarbios medicininės priežasties. Vaisiaus būklės diagnostika padeda sumažinti tikimybę, kad cezario pjūvį reikės atlikti netikėtai, kritinių situacijų metu. Savo seminaruose aš mokau stebėti vaisiaus būklę, kad indikacijos, nulemiančios chirurginį gimdymą, būtų kuo anksčiau atpažintos.

Lietuvos visuomenėje cezario pjūvio operacija neretai linksniuojama kaip saugesnis ir priimtinesnis gimdymo būdas. Kaip manote Jūs ir kokia yra pasaulio medikų bendruomenės nuomonė?

Cezario pjūvis yra labai gera operacija, jeigu turite svarią priežastį ją atlikti. Jeigu nėščioji turi širdies ir kraujagyslių, o vaisius – augimo problemų, jeigu yra užsitęsęs gimdymas ar vaisiaus padėtis yra netinkama natūraliam gimdymui, šis sprendimas tikrai yra racionalus. Tačiau būsimos mamos noras arba nekompetentinga gydytojų baimė nėra ir negali būti cezario pjūvio operacijos indikacija. Deja, šis gimdymo būdas per dažnai pasirenkamas be mediciniškai įrodytos būtinybės, taip sukeliamas trumpalaikis arba ilgalaikis pavojus tiek gimdyvei, tiek kūdikiui.

Tiek mamai, tiek vaikui cezario pjūvis yra pavojinga procedūra, galinti sukelti didelių komplikacijų. Lyginant natūralų gimdymą ir gimdymą chirurginiu būdu, cezario pjūvio operacija turi didesnę kraujavimo, infekcijos, komplikacijų vaisiui tikimybę. Taip pat didėja komplikuoto antrojo nėštumo tikimybė. Daugybė mokslinių tyrimų įrodė, kad vaikai, kurie yra gimę per cezario pjūvį, dažniau turi kvėpavimo sutrikimų nei natūralaus gimdymo metu gimę mažyliai. Šiuo metu pasaulyje netgi daugėja mokslo pagrįstų išvadų, kad kūdikiai, gimę atlikus cezario pjūvį, vėlesniais vaikystės metais turi didesnę bronchų astmos ir imuninės sistemos sutrikimų tikimybę.

Galiu drąsiai teigti, kad natūralus gimdymas yra geriausias sprendimas. Tačiau toks jis yra tik tada, jei medicinos profesionalai išvengia rizikos. Jeigu ligoninės personalas yra tinkamai pasirengęs – rizika labai sumažėja.

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika yra vienas iš dviejų Lietuvos perinatologijos centrų, į kurį siunčiamos didžiausią riziką turinčios nėščios moterys. Kokią reikšmę ligoninėje turi rizikų valdymas? 

Aš pasakosiu, kaip mes darome Šv. Jurgio (St. George) ligoninėje. Čia mes turime kokybės vertinimo sistemą, kuria kas mėnesį įvertiname savo klinikos darbą. Įvertinus 5–6 kriterijus (nėštumo rizikas, nenumatytus atvejus, cezario pjūvių skaičių ir pan.), mes skiriame vieną iš trijų įvertinimų – žalią, gintarinį arba raudoną. Žalias reiškia, kad viskas yra gerai, o raudonas – kad turime kokybės problemų.

Pagal įvertintus kriterijus matome, kurias sritis dar turime tobulinti. Šią sveikatos paslaugų kokybės vertinimo sistemą vartojame mažiausiai kas mėnesį. Tik surinkus patikimus duomenis, juos analizuojant ir vertinant, įmanomas geriau dirbti ir tobulėti. Duomenys – tai galingas ginklas.

Dr. E. Chandraharanas yra Šv. Jurgio (St. George) universitetinės ligoninės Londone pagrindinis akušerijos ir ginekologijos konsultantas, Karališkojo akušerių ir ginekologų koledžo narys, vaisiaus fiziologijos ir stebėjimo gimdymo metu specialistas. E. Chandraharanas veda kardiotokografijos meistrystės kursus net tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir kitose Europos šalyse bei pasaulyje. Iš Kauno daktaras išvyko vesti tokių pačių meistriškumo pamokų į Singapūrą.

 

Kauno klinikų inf.

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys