Naujas diagnostikos būdas atveria galimybę gydyti sunkią hipertenziją

LSMU Klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Kauno klinikose įdiegtas naujas sunkiai gydymui pasiduodančios arterinės hipertenzijos diagnostikos būdas – antinksčių venų kateterizacija ir kraujo mėginių paėmimas.

Pirmąsias itin didelio meistriškumo reikalaujančias procedūras atlikti padėjo svečias iš Švedijos, Geteborgo ligoninės intervencinis radiologas dr. Augustinas Šakinis, talkinęs Radiologijos klinikos Intervencinės radiologijos skyriaus vadovui doc. dr. Ryčiui Kaupui ir jo komandai.

Pasaulyje antinksčių venų kraujo mėginių paėmimo procedūrų poreikis kasmet didėja, nes vis daugiau įrodymų patvirtina, kad pirminis aldosteronizmas pasitaiko gerokai dažniau, nei buvo manoma iki šiol. Kaip pasakojo Endokrinologijos klinikos gydytoja doc. dr. Eglė Varanauskienė, ši sunkiai diagnozuojama patologija lemia iki 10 procentų visų arterinės hipertenzijos atvejų. Pacientams, kuriems hipertenzija sunkiai valdoma net 5–6 vaistų deriniu, endokrininės priežastys kraujospūdžio padidėjimą sukelia dar dažniau.

Tiksliai nustačius hipertenziją sukeliančią priežastį, pacientui galima sumažinti vartojamų vaistų skaičių, išvengti su hipertenzija susijusių komplikacijų. Švedijoje tokios intervencijos atliekamos keliuose centruose, tačiau dr. A. Šakinis neslepia, kad jo intervencijų rezultatai yra tarp geriausių. „Šio diagnostikos metodo sėkmė – tai kokybiškai paimtas kraujo mėginys hormonų tyrimams, – pasakoja dr. A. Šakinis. – Nuo tyrimų tikslumo priklausys tolesnio gydymo pasirinkimas ir veiksmingumas.“

Prieš intervenciją svarbu, kad ligonis būtų visapusiškai ištirtas ir tam bendradarbiauja įvairių specialybių gydytojai: kardiologai, endokrinologai, nefrologai, radiologai. Procedūros sudėtingumą lemia tai, kad dešiniojo antinksčio vena yra labai sunkiai pasiekiama, o jos ilgis – vos 5 mm. Planuojant intervencinę procedūrą, atliekamas kompiuterinės tomografijos tyrimas, siekiant išsiaiškinti antinksčių venų anatomiją ir padėtį.

Tyrimų kokybė priklauso nuo to, ar tiksliai pagal metodiką paimtas kraujas iš antinksčių venos ir apatinės tuščiosios venos. Vertinamas kortizolio santykis vienu metu paimtuose kraujo mėginiuose: antinksčių venos kraujyje kortizolio koncentracija turi būti kelis kartus didesnė. Taip pat palyginamas aldosterono ir kortizolio santykis kairėje ir dešinėje. Jei nustatoma, kad antinksčių hormonų perteklius yra tik vienoje pusėje, pacientui rekomenduojama chirurginiu būdu pašalinti antinkstį. Jei nustatoma aldosteroną gaminanti adenoma, net iki 80 procentų pacientų po operacijos būklė ženkliai pagerėja, dažnai pacientai visai pasveiksta.

Pirmiesiems penkiems atrinktiems pacientams, kurių daugumą sudarė jaunos moterys, procedūros atliktos naujuoju Traumų ir skubios pagalbos centre pradėjusiu veikti angiografijos aparatu. Pasak doc. dr. Ryčio Kaupo, dar vienas angiografijos aparatas išplės galimybes atlikti daugiau minimaliai invazinių diagnostikos ir gydymo procedūrų. Vien antinksčių venų kateterizacijos ir kraujo paėmimo procedūrų kasmet reikėtų keliasdešimčiai Kauno klinikų pacientų, kuriuos vargina atkakli arterinė hipertenzija.

Kauno klinikų informacija

K. Šimatonio nuotr.: vyr. radiologijos technologė Loreta Stačiokaitienė, dr. Augustinas Šakinis, doc. dr. Rytis Kaupas.

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys