Kelionė po medicinos technologijų istoriją

VU Santariškių klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Medicinos technologijų istorija – tai pirmiausia pasakojimas apie tai, kaip žmogus bandė padėti kitam žmogui pasijusti geriau ir kaip jiems tai pavyko. Tai istorijos apie skausmo įveikimą ar pagalbą prastai girdinčiam, apie fizikos ir kitų mokslų pritaikymą gydant vėžį ar padedant pamatyti, kokie nematomi procesai vyksta žmogaus kūne. Daugelį panašių istorijų savo lankytojams pasakoja Vokietijoje, Erlangeno mieste esantis „Siemens“ medicinos muziejus.

Čia, Erlangene, vienoje vietoje sukauptos įdomybės pasakoja apie tai, ką pasiekė mokslininkai nuo tada, kai prieš 250 metų pradėjo eksperimentuoti su elektra, bandydami gydyti ligas. Jų veikla padėjo pamatus šiuolaikinėms technologijoms gydomosios ir diagnostinės medicinos srityse.

Pradžia: danties skausmas tiesiogine prasme

Buvusioje gamyklos mašinų parduotuvėje, beveik pačioje medicinos technologijų kompanijos „Siemens Healthineers“ būstinės pašonėje įsikūrusiame muziejuje – visa plačiai išsišakojusi „Siemens“ medicinos technologijų istorija, pradedant XIX amžiaus viduriu ir baigiant šiomis dienomis.

Pradžių pradžia – 1844-ieji, kai Werneris Siemensas pirmą sykį išbandė savo išradimą, panaudodamas elektrą brolio Friedricho danties skausmui numalšinti. Po trijų metų  Berlyne jis kartu su Johannu Georgu Halske įkūrė kompaniją „Telegraphen-Bauanstalt Siemens und Halske“. Tarp šios kompanijos produktų buvo elektrinė medicinos įranga.

Ekspozicijai skirtos 400 kv. metrų patalpos

Per visą medicinos istoriją technika buvo pasitelkiama skausmui malšinti, diagnozuoti ir gydyti ligas, o taip pat daugiau sužinoti apie žmogaus kūno struktūras ir kaip jos veikia. Erlangenui šioje istorijoje skiriamas svarbus vaidmuo. Būtent čia 1877 metais Erwinas Moritzas Reinigeris įkūrė savo medicinos prietaisų dirbtuves, o praėjus keleriems metams, suvienijęs jėgas su Maxu Gebbertu ir Carlu Schallu, pastatė naują gamyklą. Šios gamyklos dalyje kaip tik ir veikia dabartinis šiuolaikiškas „Siemens“ medicinos muziejus. Net 400 kvadratinių metrų ploto muziejaus patalpose įrengtos ekspozicijos kviečia pasinerti į viliojantį medicinos technologijų pasaulį.

Su „Siemens“ vardu siejama daugybė svarbių pažangių medicinos technologijų, pradedant 1947 metais sukurtu induktoriumi nervų susirgimams gydyti ir baigiant rentgeno technologijomis bei magnetinio rezonanso tomografija (MRT).

Dabar plačiai medicinoje naudojama rentgeno technologija buvo atrasta 1895-aisiais. Spinduliuotę atradęs fizikas Vilhelmas Konradas Röntgenas netrukus pastebėjo ir neigiamą, riziką žmogaus kūno audiniams keliantį rentgeno spindulių pavojų. Mokslininkams pradėjus nuodugnesnius tyrimus, rentgeno spindulių panaudojimo galimybės plėtėsi – XX a. pradžia tapo spindulinės terapijos – vieno iš svarbiausių metodų kovojant su vėžiu – pradžia.

Diagnostikos evoliucijos istorija

Ne mažiau muziejuje įdomi ir ultragarso technologijų istorijos ekspozicija. Eksperimentai su ultragarsu medicinos tikslais buvo pradėti 1938 metais. Pradžioje ultragarsas buvo naudojamas terapijai, kol pagaliau, 1950-aisiais, išmušė jo laikas diagnostikoje. Iki šiandien tai yra viena vizualiausių diagnostikos technologijų.

Tie patys 1938-ieji žymi ir radioaktyviųjų „indikatorių“ panaudojimo diagnostikoje pradžią. Iki šių dienų pasiekta neįtikėtinų dalykų: šiuolaikinės branduolinės medicinos priemonės padeda pamatyti net smulkiausius apykaitos procesus, vykstančius mikroskopiniame smegenų plote.

 

Dar viena muziejaus erdvė skirta klausos aparatų raidai. Iš telefono technologijų sukurti pirmieji aparatai technologinį šuolį patyrė 1931 m. pasirodžius „Siemens“ klausos aparatui „Phonophor“, kuris atvedė į rinką naujas šios paskirties technologijas, padėjusias klausos prietaisams tapti vis stipresniems bei mažesniems.

„Siemens“ medicinos muziejaus ekspozicijos – įkvepiančios kompanijų įkūrėjų, išradėjų ir jų išradimų istorijos, kurios pasakoja per dešimtmečius besikeitusių medicinos technologijų išvaizdą ir tobulėjimą. Eksponatais sudomins ne tik medikus ar su medicina dirbančius žmones, bet ir kiekvieną smalsų lankytoją.

Santaros žinio straipsnis

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys