Hemodializės ir peritoninės dializės veikimo principai gydant lėtinį inkstų nepakankamumą | | veek.lt - Medicinos portalas
veek.lt - Medicinos portalas




PAIEŠKA:

< --- Uz suteikta informacija galite padekoti pasidomedami rodoma rekIama


Hemodializės ir peritoninės dializės veikimo principai gydant lėtinį inkstų nepakankamumą

Hemodializės ir peritoninės dializės veikimo principai gydant lėtinį inkstų nepakankamumą

Dializė tai gydymo metodas, kurį taikant kenksmingų medžiagų ir skysčių perteklius iš kraujo pro pusiau pralaidžią dirbtinę membraną yra šalinamas į dializei naudojamą tirpalą.

Proceso metu per pusiau pralaidžios membranos poras iš vieno tirpalo į kitą pereina vanduo ir mažos molekulinės masės medžiagos. Didelės molekulinės masės medžiagos nepraeina, todėl jų koncentracija abipus membranos lieka nepakitusi.

Hemodializė tai procesas, kuomet pusiau pralaidi membrana atskiria kraują nuo dializuojančio tirpalo ir kraujas apvalomas nuo toksinių mažos molekulinės masės medžiagų.

 

Šis procesas vyksta 2 principų dėka:

1. Difuzija - vyksta dėl kraujyje ir dializuojamame tirpale esančių medžiagų skirtumo. Jei medžiagos judės per pusiau pralaidžios membranos poras, tai judės iš didesnės koncentracijos į mažesnę. Difuzija nutrūksta, kai koncentracijos susilygina. Per pusiau pralaidžios membranos poras visai nepraeina baltymai, kraujo forminiai elementai, stambūs, su baltymais surišti toksinai. Kartu su toksinais pašalinamos ir kai kurios vandenyje tirpios organizmui reikalingos medžiagos, todėl jų dializuojami pacientai turi gauti papildomai.

2. Ultrafiltracija - vandenį per pusiau pralaidžią membraną stumia hidrostatinė jėga. Taip dėka sudaromo slėgių skirtumo abipus membranos pašalinamas skysčių perteklius.

Hemodializės aparatas paruošia dializatą, šis patenka į dializatorių vienu keliu, o kraujas - kitu, priešpriešine kryptim.

Yra pastovūs ir laikini hemodializės pajungimo būdai:

Arterijo-veninis šuntas - laikinas pajungimo kelias. Arterija su vena sujungiamos išoriniu vamzdeliu, kuris per vidurį turi sujungėją Pradėjus hemodializę, kraujas imamas iš arterijos, paduodamas į dializatorių ir apvalytas grąžinamas į veną. Po hemodializės abu galai sujungiami ir kraujas iį arterijos per išoriškai esantį vamzdelį patenka į veną

Stambiųjų venų punkcija ir kateterizacija - kateteriai turi 2 kanalus, kraujas paimamas iš vieno ir grąžinamas per kitą. Taip kraujas apvalomas, o po dializės kateteris paliekamas iki kitos procedūros.

Arterijoveninė jungtis - chirurginiu būdu atseparavus odą, sujungiama arterija su vena Po operacijos paviršinės venos išsiplečia ir jas galima punktuoti specialiomis adatomis.

 

Peritoninė dializė - tai ištirpusių medžiagų ir vandens judėjimas per membraną, atskiriančią 2 skysčių turinčias talpas. Šios dvi talpos tai pilvaplėvės kapiliarai, kuriais teka kraujas, inkstų nepakankamumo fone turintis daug šlapalo, kreatinino, K ir dializuojantis tirpalas pilvaplėvės ertmėje, kurio sudėtyje yra Na, chlorido, laktato, didelė koncentracija gliukozės, padaranti tirpalą hiperosmotišku kraujo atžvilgiu. Pilvaplėvė šiuo atžvilgiu atlieka pusiau pralaidžios membranos vaidmenį. Žmogus pats per kateterį susipila reikiamą skystį dializato, vaikšto su juo. O po to išpila per kateterį. Skaičiuoja, kiek įpylė, kiek išpylė.

Peritoninė dializė vyksta 3 principų dėka:

1. Difuzija - ureminiai toksinai, K iš kraujo eina į dializatą, o gliukozė, laktatai, Ca eina į kraują. Difuzijos dydis ir greitis priklauso nuo medžiagų koncentracijų skirtumo tarp kraujo ir dializato, medžiagų molekulinio svorio ir membranos rezistentiškumo.

2. Ultrafiltacija (osmozė)- vyksta dėl osmotinio slėgio skirtumo, kurį sukelia didelė gliukozės koncentracija dializate. Dializato hiperosmoliariškumas sukelia vandens ir jame ištirpusių medžiagų keliavimą per membraną. Kuo didesnė gliukozės koncentracija dializiniame skystyje, tuo didesnė ultrafiltacija.

3. Konvekcija- tai ištirpusių medžiagų judėjimas per membraną kartu su srove, dėl jos galima pašalinti didesnes molekules, kurios sunkiau šalinasi konvekcijos būdu.

4. Absorbcija - vyksta pastovi vandens ir ištirpusių medžiagų absorbcija iš pilvaplėvės ertmės į limfinę sistemą

 

Skysčių ir medžiagų difuzija bei filtracija vyksta per pusiau pralaidžios membranos vaidmenį atliekančios pilvaplėvės kapiliarų endotelį, bazinę mebraną, jungiamąjį audinį, mezotelį ir nejudraus skysčio, dengiančio pilvaplėvės kapiliarų endotelį ir pilvaplėvę, sluoksnius.

Pastovi ambulatorinė peritoninė dializė paprastai atliekama supilant 2 - 2,5 litro dializinio tirpalo į pilvaplėvės ertmę ir paliekant jį ten 4 - 8 val. Skystis keičiamas rankiniu būdu gravitacijos pagalba. Automatinės peritoninės dializės metu skystis keičiamas aparato pagalba nakties metu. Dienos metu pacientas neturi dializinio skysčio - naktinė intermituojanti peritoninė dializė, jei skystis paliekamas ir dienos metu - pastovi ciklinė peritoninė dializė.



Komentarai

Komentarų dar neparašyta.

Rašyti komentarą

Vardas:

Patvirtinimo kodas:
Patvirtinimo kodas



Apklausa

Kokia informacija tinklapyje domintų labiausiai?

Konferencijos/seminarai

Straipsniai (laisvo stiliaus)

Naujienos

Teorinė medžiaga

Tyrėjų publikacijos

Taip pat skaitykite

Pirštakaulių lūžiai - Simptomai, gydymas, komplikacijos Pirštakaulių lūžiai - Simptomai, gydymas, kompli...
Vyks mokymai socialinių ir humanitarinių mokslų tyrėjams ir studentams apie elektroninės informacijos valdymą ir mokslo darbų kokybę Vyks mokymai socialinių ir humanitarinių mokslų t...
Lytinių organų chlamidinė infekcija - požymiai, komplikacijos, gydymas Lytinių organų chlamidinė infekcija - požymiai, ...
Širdies vainikinės arterijos Širdies vainikinės arterijos
Reumatoidinis artritas: rentgenologiniai pakitimai, laboratorinių tyrimų pakitimai, diagnostikos kriterijai Reumatoidinis artritas: rentgenologiniai pakitimai, ...

Skelbimas: Membook.lt


Svetainių statistika
Skaitliukas
Prisijungę svečiai: 1 | Prisijungę nariai: 0: