Darbą pradėjo ankstyvojo raidos skatinimo specialistų komanda

VU Santariškių klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Vaikų ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose suformavo ankstyvojo raidos skatinimo specialistų komandą. Nuo šiol neišnešiotam naujagimiui atvykus į Vaikų ligoninės Neonatologijos centrą, nuo pat pirmųjų dienų kartu su kitais specialistais naujagimiu rūpinsis šios komandos medikai – ergoterapeutas, psichologas ir vaiko raidos specialistas.

Kaip teigia Neonatologijos centro vadovas dr. Arūnas Liubšys, nuo pirmųjų valandų į ligoninę patekusį per anksti gimusį naujagimį svarbu ne tik gydyti ir slaugyti, bet taip pat padėti greičiau adaptuotis aplinkoje, sveikti, pasivyti bendraamžius. Ne mažiau svarbi ir pagalba naujagimio tėvams – suformuota komanda padės nepasimesti, nenusivilti ir nenuleisti rankų, o viltingai ir sąmoningai įsitraukti į profesionalų darbą, mokytis iš pažiūros paprastų, bet naujagimiui itin svarbių dalykų.

Komandos veiklos principus padėjo suformuoti Vaikų ligoninės Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja gydytoja Laima Mikulėnaitė.

Vaikų ligoninės neonatologai per anksti gimusio vaikelio raidos problemas patikėti tarpdisciplininei komandai idėją brandino jau seniai: ji atsirado iš poreikio susisteminti turimas žinias ir veiksmus. „Kartais, iškilus problemų, pabendrauti su naujagimio tėvais ateidavo psichologas, kviesdavome ergoterapeutą, buvo ir neišnešioto naujagimio raidos elementų vertinimo, tačiau kompleksinio požiūrio į ankstyvąją vaiko raidą trūko“, – prisimena dr. A. Liubšys.

 

Ankstyvojo raidos skatinimo specialistų komanda:

Grupės koordinatorė, vaiko raidos specialistė Karolina Petrauskienė. Šiandien specialistė rengia ir adaptuoja specialias naujagimių raidos vertinimo skales. Atlikusi vertinimą, ji teikia tam tikras rekomendacijas ergoterapeutui, psichologui, taip pat gydytojui neonatologui. Iš ligoninės išrašant naujagimį medikė taip pat įvertina, ar priemonės, taikytos dirbant su naujagimiu ir jo tėvais, buvo efektyvios.

Ergoterapeutė Judita Dovydėnaitė. Pagrindinis ergoterapeutės uždavinys – padėti mamai rūpintis gimusiu mažyliu: parinkti tinkamą žindymo padėtį, taip pat išmokyti skatinti vaiko čiulpimo refleksą, nes per anksti pasaulį išvydęs kūdikis nemoka žįsti ir čiulpti. Ergoterapeutė rūpinasi, kad naujagimiui būtų parinkta speciali vaisiaus padėtį motinos gimdoje primenanti padėtis, kad mažyliui būtų lengviau kvėpuoti, patogiau miegoti. Specialistė taip pat pataria, kaip pritaikyti aplinką kūdikio poreikiams, sumažinant triukšmo ir kitų nemalonių stimulų lygį, paaiškina, kaip mama turi bendrauti su kūdikiu, kalbėti, dainuoti. Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje taikoma muzikos terapija.

Nors, kaip teigia ergoterapeutė J. Dovydėnaitė, neišnešiotukas atrodo toks trapus, kad neretai mamos bijo paimti jį į rankas, jos tikslas išmokyti mamą vaikelį liesti, guldyti ant krūtinės, dėti prie krūties, mokyti žindyti. Mama turi išmokti atpažinti naujagimio streso požymius ir jam padėti.

Psichologė Ieva Sidaravičiūtė. Su tėvais dirbančios psichologės pareiga rasti kontaktą su mama, paguosti, išklausyti, kad mama ligoninėje jaustųsi kiek įmanoma komfortiškiau. Jeigu mama neranda deramo kontakto su gydančiu gydytoju, psichologės uždavinys – pagerinti specialisto ir tėvų bendradarbiavimą. Psichologo vaidmuo komandoje – labai svarbus. Mamos, patekusios į ligoninės Neonatologijos centrą, neretai turi psichologinių problemų, patiria daug sumaišties ir neigiamų jausmų, nes laukė sveiko ir išnešioto vaikelio, o susidūrė su realybe, kai reikia tam tikro išmanymo ir gebėjimo spręsti sergančio vaiko problemas.

Santaros žinios

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys