CAS9: MOLEKULINĖS ŽIRKLĖS GENOMŲ REDAGAVIMUI

VU, VU Santariškių klinikos
Suka ūsą - ne tik barzdotam gyvenimui.
#ūsai, #barzda, #plaukai, #aksesuarai, #dovanųidėjos, #dovanosvyrams

Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto Baltymų-nukleorūgščių sąveikos tyrimų skyriaus mokslininkų komanda prof. V. Šikšnys, dr. G. Gasiūnas, T. Karvelis yra vieni pirmųjų pasaulyje, ištyrusių bakterijų CRISPR/Cas 9 antivirusinės apsaugos sistemos veikimo principus. Mokslininkai taip pat atrado, kad Cas 9 baltymas gali būti panaudotas kaip „žirklės“, tiksliai redaguojančios DNR ir gali būti panaudotas, siekiant specifinių genomo pokyčių.

Bakterijas nuolat atakuoja bakterijų virusai, kurie kelia mirtiną grėsmę, mat patekę į bakterijas jas paprasčiausiai nužudo. Neseniai paaiškėjo, kad bakterijų apsaugos nuo virusų sistema, vadinama CRISPR-Cas, veikia kaip primityvi bakterijų imuninė sistema. Šios sistemos dėka kai kurios bakterijos, susidūrusios su savo mirtinais priešais – virusais, sugeba išgyventi. Jos iškerpa mažus viruso DNR fragmentus ir įterpia juos į savo genomo CRISPR rajoną, taip įrašydamos į savo „genominę atmintį“ viruso užpuoliko profilį.
VU Biotechnologijos instituto Baltymų-nukleorūgščių sąveikos tyrimo skyriuje tyrėme CRISPR-Cas sistemos molekulinį mechanizmą iš Streptoccocus thermophilus bakterijų, kurios naudojamos jogurto gamybai. Paaiškėjo, kad šią sistemą galima perkelti į kitas bakterijas ir taip paskiepyti prieš norimus virusus. Apsaugą virusams suteikia vienintelis baltymas, vadinamas Cas9, prie kurio prisijungia dvi mažos RNR molekulės. Mes nustatėme, kad viena iš tų RNR molekulių, vadinamų crRNR, veikia kaip vedlys, kuris suranda taikinį DNR molekulėje, o Cas9 baltymas perkerpa DNR tame taikinyje. Pakeitus crRNR molekulę, Cas9 baltymą galima perprogramuoti ir nukreipti kirpti bet kurią norimą DNR molekulės vietą. Todėl Cas9 veikia kaip mažos RNR pagalba programuojamos DNR molekulių žirklės.

Pastaraisiais metais pademonstruota, kad Cas9 pagalba galima pigiai ir greitai redaguoti bet kurio organizmo genomo DNR. Tikimasi, kad šias „žirkles“ išmintingai naudojant medicinoje bus galima išgydyti paveldimas ligas, o žemės ūkyje – sukurti naujas augalų veisles, atsparias sausrai ar ligoms.

 

Komentarai
Vešliai, vyriškai barzdai. Vyriškiems vyrams.
#tikkokybiškospriemonės, #vyriškiritualai, #džentelmenai, #gyvenimobūdas, #inteligentai, #vyraisukuriaissaugu, #laimingosmoterys